LO tar hjälp av teolog för synen på lönebildning
2014-05-16
LO tar hjälp av en teolog för att få ordning på lönebildningen. Professor Carl-Henric Grenholm ska på fackets beställning skriva om rättvis lön – med utgångspunkt i både Marx och Luther.
– Hur stora löneskillnader som är acceptabla ska jag inte spekulera om. Lönerna sätts i förhandlingar. Jag tycker dock det är viktigt med lika lön för lika arbete och solidarisk lönepolitik, säger Carl-Henric Grenholm, som är professor i etik vid teologiska institutionen vid Uppsala universitet, till tidningen Arbetet.
För LO:s räkning ska han skriva en rapport som är en del av ett arbete med en ny lönepolitisk modell. Carl-Henric Grenholm anser att löneskillnaderna ska vara små – och att individuell lönesättning bygger på en föreställning om att vi egentligen inte vill arbeta.
Läs hela artikeln i Arbetet

Fullmäktige